Artykuły

klevet
10 gru, 2018

Problemy sercowe

admin

Psy i koty często cierpią z powodu chorób serca. Z chorym sercem kojarzy nam się ledwo spacerujący psi staruszek i otyły, stateczny kot. Okazuje się , że choroby serca dotyczą zwierząt w każdym wieku. Już u małych szczeniąt i kociąt diagnozuje się wrodzone wady budowy serca. Są też choroby, które objawiają się dopiero w wieku kilku lat, inne dotyczą tylko zwierząt starszych.

Jedne choroby są typowe dla konkretnej rasy, inne mogą spotkać każdego czworonoga.

Niezależnie od wieku czy rasy , najważniejsza jest szybka diagnoza.

Chore serce się leczy, niektóre wady serca można operować, ale tylko szybkie rozpoznanie choroby daje szanse.

Zapraszam do umawiania konsultacji kardiologicznych u naszego specjalisty- doktora kardiologa.

 

Doktor wykonuje także badania profilaktyczne, zwłaszcza ras predysponowanych do chorób serca, m.in. są to koty brytyjskie, maine coony, dobermany, boksery.

W naszym gabinecie wykonujemy echo serca, zdjęcia rentgenowskie, badanie EKG, pomiar ciśnienia krwi. Doktor wystawia certyfikaty.

Więcej informacji o chorobach serca pod tym adresem http://maciejstaszczyk.pl/choroby-serca-u-zwierzat/

Zapraszam do umawiania wizyt telefonicznie, pod numerem:

503 385 099 oraz 75077088999

klevet
05 gru, 2018

Przychodzi szczenię do weterynarza...

admin

Przyjmowanie małych pacjentów to niewątpliwie jedne z najprzyjemniejszych chwil pracy lekarza weterynarii. Szczenięta i kocięta są zawsze słodkie i urocze, ale podczas pierwszej wizyty mam zwykle do sprostowania wiele krążących mitów, a do rozwiania sporo wątpliwości.

Od początku...

Ważne jest, aby maluch nie trafił do domu zbyt wcześnie. Szczenię powinno mieć skończone przynajmniej 7 tygodni, małe kocię co najmniej 10 tygodni. Jest to ogromnie ważne! Zabierając malucha zbyt wcześnie, ograniczamy mu tym samym czas spędzony z matką i rodzeństwem, czas

potrzebny do nauki zachowań socjalnych. Zbyt wcześnie zabrane zwierzę nie jest gotowe samodzielnie funkcjonować w nowym domu.

Nie oszukujmy się, że będziemy w stanie zastąpić maluchowi jego własną mamę.

Zarówno pies jak i kot, w dniu pójścia do nowego domu powinien być odrobaczony i przynajmniej raz zaszczepiony. Na tym profilaktyka malucha się nie kończy, przez pierwsze pół roku zwierzaka czeka go jeszcze kilka odrobaczań i szczepień. Maluch powinien mieć książeczkę zdrowia, a w niej informacje o wykonanych zabiegach weterynaryjnych.

Kiedy na pierwszą wizytę?

Warto dać maluszkowi kilka dni na zaaklimatyzowanie się do nowego otoczenia. Przeprowadzka, rozstanie z mamą i rodzeństwem jest dla niego ogromnym przeżyciem, dlatego warto odwiedzić lekarza dopiero po kilku dniach od przybycia do nowego domu. Sa wyjątki: natychmiastowa wizyta

u lekarza weterynarii jest konieczna, wtedy kiedy u malucha zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy lub wtedy kiedy poprzedni właściciel/ hodowca zasugeruje, że należy od razu powtórzyć odrobaczanie lub szczepienie lub zwierzę jest chore i trzeba niezwłocznie skontrolować jego stan zdrowia.

Przed szczepieniami ani pies, ani kot nie powinien wychodzić na spacery, ani nie może mieć kontaktu z innymi zwierzętami. Choroby zakaźne są niestety powszechne, a ich przebieg bywa ciężki.

Małego psa czy kota należy karmić często, przez pierwsze dni karmą , którą był karmiony w poprzednim domu, dopiero po kilku dniach można zmienić karmę, ale należy to zrobić stopniowo. Należy dodać do dotychczasowego jedzenia niewielką ilość nowej karmy, jeśli nie pojawią się wymioty, biegunki to następnego dnia zwiększyć jej ilość, aż do całkowitego zastąpienia poprzedniej karmy nową, powinno to trwać 4-5 dni.

 

Po więcej informacji zapraszam do Klevetu, chętnie odpowiem na Pańtwa pytania:)